Oddělení DIOP poskytuje intenzivní ošetřovatelskou péči pacientům s poruchou vědomí a závažným, nejčastěji neurologickým postižením, jejichž stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, ale vyžaduje intenzivní dlouhodobou ošetřovatelskou péči zejména o dýchací cesty. Proto je důležité, aby měl pacient zavedenou tracheostomickou kanylu (TSK).
Na pracoviště DIOP jsou pacienti překládáni z oddělení Následné intenzivní péče (NIP) či jiného zdravotnického zařízení, a to po dohodě s vedoucím lékařem DIOP. Příjem pacientů je vždy předem plánovaný.
Přijímáni jsou pacienti, u kterých je předpoklad zlepšování stavu. Jedná se o pracoviště paliativní medicíny určené pro pacienty s infaustní (beznadějnou) prognózou. Pokud nedojde k zásadní změně stavu pacienta, která vede k jeho překladu/propuštění, je vždy po 180 schválena hospitalizace pacienta pojišťovnou na dalších 180 dní pobytu na oddělení DIOP.
Pacient je přijímán při splnění kritérií pro příjem. O překladu/propuštění pacientů z péče DIOP, rozhoduje, vedoucí lékař DIOP dle vývoje zdravotního stavu viz výše.
V rámci Nemocnice Neratovice, je zajištěna dostupnost akutní péče, laboratoří, radiodiagnostiky, konziliárních služeb (rehabilitace, chirurgie, interna, neurologie, atd.)
Léčebná, ošetřovatelská péče, fyzioterapie, logopedická péče, nutriční terapie a další návazná péče je poskytována se zaměřením na spolupráci s rodinami pacientů.
Spolupráce s fyzioterapeuty je naprosto stěžejní, každý pacient po indikaci lékaře v rámci kondice rehabilituje pasivně i aktivně jedenkrát denně 5 dní v týdnu, používají se specifické rehabilitační pomůcky pro bazální a audiovizuální stimulaci.
Konzultační hodiny probíhají v pracovní dny rehabilitačních pracovníků pro návštěvy v čase 14:00 – 15:00. Během celého dne probíhá pravidelné polohování klientů, podávání stravy do PEG, NGS, vše v tříhodinových intervalech, pokud je potřeba, tak i častěji. Konzumace jídel vnesených rodinou je rovněž možná po dohodě s vrchní sestrou oddělení a nebo vedoucí sestrou.
Péče je poskytována systémem skupinové péče. Denní režim pacientů se stanovuje individuálně na základě jejich aktuálního zdravotního a psychického stavu a schopností.
Dle vývoje zdravotního stavu je možný přechod na rehabilitační pracoviště, do léčebny dlouhodobě nemocných či obdobného zařízení, do domácího ošetření, v případě marné (neefektivní) péče na pracoviště hospicového typu.
Zhodnocení stavu pacienta a rozhodnutí o další péči je v kompetenci vedoucího lékaře oddělení.
Případný transport sanitním vozem indikuje ošetřující lékař. Sanitní vůz zajišťuje po dohodě s lékařem vždy službu konající sestra.
Informaci o aktuálním stavu nemocného sdělujeme v odpoledních hodinách osobně od 14:00 do 16:00 hod, telefonicky na čísle 315 637 429, a to ve všední den po ranní vizitě mezi 13:00 – 14:00 hod.
Informace o zdravotním stavu pacientů podává ošetřující lékař přímým příbuzným nebo zákonnému zástupci pacienta.
Telefonická konzultace ohledně stavu pacienta je možné ve všední dny od 13:00 do 14:00 hod a to po nahlášením stanoveného hesla.
Toto heslo je svěřeno kontaktní osobě uvedené pacientem v souhlasu s hospitalizací.
Při telefonickém kontaktu se kontaktní osoba prokáže heslem a teprve poté jí jsou sděleny informace o zdravotním stavu pacienta. Pacient má také právo odmítnout podávání informací o svém zdravotním stavu.